Natura koni. Dlaczego się płoszą? Jak śpią?

Natura koni…

Dlaczego konie się płoszą? Jak śpią? Jakie „zasady” panują w stadzie? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Żeby móc bez problemów obchodzić się z końmi, rozumieć ich reakcje i zachowania trzeba zacząć od podstaw, czyli od poznania jaka jest natura koni.

Konie to zwierzęta stadne, roślinożerne, o psychice kilkuletniego dziecka. Od zamierzchłych czasów, od rana do wieczora chodziły po łąkach i stepach w poszukiwaniu jedzenia, co było ich głównym zajęciem. Dlatego naturalne dla koni jest spożywanie małej ilości jedzenia przez całą dobę i najlepsze (w dzisiejszych czasach) jak najczęstsze wychodzenie na padoki czy łąki.

Natura koni
www.equishop.com

A jak broniły się przed drapieżnikami? Oczywiście ucieczką, w ostateczności kopały lub gryzły. Dlatego teraz w sytuacji w której czują się zagrożone najpierw reagują ucieczką – płoszą się, odskakują. Jest do dla nich zachowanie instynktowne, nieprzemyślane – dlatego tak niebezpieczne. A gdy już nie widzą innego wyjścia potrafią zaatakować. Konie mogą się przestraszyć dosłownie wszystkiego… Każdy jest inny, jeden będzie bał się biegających i krzyczących dzieci, a drugi spadającego liścia z drzewa, jeszcze inny samochodu. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja naszych pupili, która może pomóc w ocenie sytuacji i zapobiegnięciu wypadkowi. Konie widzą zupełnie inaczej niż ludzie, na inne rzeczy zwracają uwagę. A na co my powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na końskie uszy. Gdy skierowane są do przodu oznacza to, że koń jest pozytywnie do nas nastawiony, jest ciekawy tego na co patrzy. Natomiast gdy ma uszy skierowane na boki oznacza to, że słucha tego co dzieje się wokół niego. (Odrębnym przypadkiem są uszy skierowane na bok lecz „bezwładnie”, wraz z opuszczoną głową mogą świadczyć o odpoczynku lub apatii.) A co najistotniejsze w tym przypadku kiedy koń ma skierowane uszy do tyłu, wręcz położone po sobie oznacza to, że jest zły, niezadowolony, nie chce z nami kontaktu. Wtedy najlepiej odpuścić, odejść i zostawić zwierzę w spokoju.

Natura koni
www.pupil.pl

Warto zwrócić też uwagę na oczy, jeżeli są „normalne”, spokojne – koń jest rozluźniony i czuje się dobrze. Przymknięte natomiast świadczą o odpoczynku lub znudzeniu. Zaniepokoić powinny nas oczy szeroko otwarte, z widocznym białkiem. Dodatkowo często uniesiona wysoko głowa, sztywna szyja, uszy skierowane z tył, a ogon podkulony czy wręcz wciśnięty pod konia – są to objawy przerażenia, konia bardzo zestresowanego, który czuje się zagrożony i może przystąpić do ucieczki lub ataku.

Nie każdy wie, że to jak konie śpią również związane jest z tym jak żyli ich przodkowie. Ze względu na wszechobecne drapieżniki konie zawsze musiały być przygotowane do ucieczki. Dzięki czemu „wypracowały system zmianowy” – w czasie gdy jedne odpoczywały, spały inne pełniły wartę (i oczywiście też jadły :D). Przez to większą część życia konie śpią na stojąco, w ciągu nocy 2-3h często z przerwami. W naturalnym środowisku rzadkością jest zobaczyć konia leżącego, zdarza się to przede wszystkim podczas wyźrebień oraz gdy źrebaki czują się bezpiecznie w cieniu swojej mamy.  W dzisiejszych czasach gdy konie przebywają w boksach i czują się bezpiecznie raz na kilka dni kładą się i zapadają w głębszy sen.

A co z relacjami w stadzie? W dawnych czasach konie łączyły się w kilkukonne grupy. Składały się one z ogiera i kilku klaczy. Zapytacie czemu tak mało? Mniejsze stado łatwiej obronić. Bronił oczywiście ogier, a przewodnikiem stada zawsze była najstarsza klacz. Będąc przy temacie hierarchii najwyżej zawsze są najsilniejsze psychicznie i fizycznie, najzdrowsze osobniki. Co ciekawe nie zawsze znaczenie ma wzrost, czasem zdarza się, że małe kucyki dominują nad dużymi końmi. Źrebaki najczęściej stoją nisko w hierarchii, na łące przede wszystkim bawią się, a przestraszone zawsze wracają do matki. Właśnie tam najlepiej obserwować zachowania koni, kto z kim trzyma sztamę, a kto z kim się kłóci.

Właśnie taka jest natura koni… Dla chcących uzyskać więcej informacji zachęcam do odwiedzenia strony equishop, link do artykułu na temat zwalczania narowów poniżej.

https://www.equishop.com/pl/blog/konskie-narowy-o-przyczynach-i-zwalczaniu-n33

 Natura koni. Dlaczego się płoszą? Jak śpią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *