Maści koni – białe, a może jednak siwe?

Czym są maści?

Umaszczenie, czyli kolor sierści oraz grzywy i ogona. Jest uwarunkowane genetycznie, co oznacza, że kolor sierści źrebaka zależy od tego jakiego koloru byli jego rodzice, czy dziadkowie. W większości przypadków nie jest cechą rasową, jednak znajdziemy wyjątki – haflinger, appaloosa, palomino, koń fiordzki oraz koń fryzyjski. Cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji konia oraz ewidencji hodowlanej.

Wyróżniamy wiele odmian i maści koni. Najbardziej podstawowe to gniada, kara, kasztanowata, siwa i na nich w tym wpisie się skupimy. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze konie: srokate (w nieregularne łaty, jak krowa), tarantowate (na białej sierści występują  niewielkie, ciemne plamy), dereszowate (na tle maści podstawowej występują mniej lub bardziej równomiernie rozmieszczone białe włosy), bułane (żółtawo-płowa lub koloru kawy z mlekiem), myszate (szaro-popielate), izabelowate (złoto-kremowe).

Jeżeli interesuje Was ten temat polecam stronę equishop (link poniżej), bardzo szczegółowo opisane najróżniejsze maści koni, nawet te prawie niespotykane.  :)

https://www.equishop.com/pl/blog/masci-koni-umaszczenie-koni-n136

 

 

maści koniMaści podstawowe

 

  • gniada – brązowa sierść o różnych odcieniach (od jasnej do brunatnej); grzywa, ogon i dolne odcinki kończyn są czarne (mogą mieć też inne jasne odmiany na nogach). Przy maści gniadej można wyróżnić też jasno/ciemnogniadą, skarogniadą.

 

 

maści koni

  • kara – całkowicie czarna sierść, grzywa i ogon. Może posiadać odmiany na głowie i nogach.DSC_0839 DSC_0839DSC_0839
  • kasztanowata – brązowe/rdzawe zabarwienie sierści, grzywa i ogon w tym samym odcieniu lub jaśniejsze, nogi bez czarnego podpalania. Może posiadać odmiany na głowie i nogach. Przy maści kasztanowatej można wyróżnić też jasno/ciemnokasztanowatą.

maści koni

 

  •  siwa – źrebięta rodzą się ciemno umaszczone – są kare, gniade lub kasztanowate, z wiekiem zaczynają siwieć od głowy w tył, ciemne włosy zostają najdłużej w dolnej partii kończyn, grzywie, ogonie i zadzie. Konie siwe, przy białej sierści, posiadają ciemno pigmentowaną skórę, która jest widoczna m.in., wokół oczu, chrap. Przy maści siwej można wyróżnić też siwą jabłkowitą i w hreczkę.

maści koni

 

 

Tak jak widzicie maści koni i ich odmian jest wiele. Każdy młodszy czy starszy adept jeździectwa powinien je znać. Dlaczego? Przede wszystkim do identyfikacji koni. Maści to podstawa! Mam nadzieje, że już wiecie, że czarne, białe to kare i siwe.

Cześć!

 Maści koni – białe, a może jednak siwe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *